Szlifowanie jest procesem, który pozwala wygładzić powierzchnię materiału, dzięki czemu przestaje być chropowata, czyli niezgodna z założonym na rysunku profilem. Szlifowanie płaszczyzn to obróbka wykończeniowa, do której wykorzystuje się narzędzia ścierne. Dzięki pozbyciu się chropowatości powierzchni, szlifowanie pozwala zabezpieczyć przedmiot przed różnymi negatywnymi czynnikami zewnętrznymi.
Różnice pomiędzy szlifowaniem ręcznym a maszynowym
Szlifowanie ręczne pozwala podejść indywidualnie do obrabianej powierzchni. Jest to zaleta w przypadku elementów nietypowych. Obrabiając np. przedmioty z defektami produkcyjnymi, osoba, która zajmuje się szlifowaniem, może je wychwycić i skorygować dany błąd. Wadami ręcznego szlifowania jest dłuższy czas pracy niż w przypadku szlifowania maszynowego, a co się z tym wiąże zwiększone koszty obróbki. Ponadto przedmioty obrobione ręcznie zawsze się od siebie minimalnie różnią. Poza tym elementy również będą się lekko różniły od tych w projekcie, np. z programu 3D.
Maszynowe szlifowanie płaszczyzn z kolei pozwala na obróbkę wielu przedmiotów w krótkim czasie i tak, by były identyczne. Sprawia to, że można mieć pewność, że oszlifowane w ten sposób elementy będą idealnie pasować do siebie, czy do innych części w maszynie, do której mają trafić. Powtarzalność obróbki pozwala na masową produkcję.
Na czym polega szlifowanie CNC?
Szlifowanie CNC pozwala uzyskać bardzo dużą precyzję w trakcie obrabiania płaszczyzn. W tym rodzaju szlifowania proces sterowany jest przy użyciu komputera, do którego wprowadza się projekt CAD i kod rozpoznawany przez oprogramowane CNC. W przypadku szlifowania CNC kod zawiera wartości liczbowe, które określają czas szlifowania, tolerancję i kąt wrzeciona. Maszyna zaczyna szlifować po wpisaniu odpowiednich parametrów do komputera.
W tym rodzaju obróbki maszyna daje pełną kontrolę nad procesem produkcji, dlatego jest doskonała do szlifowania detali, których kształt i rozmiar musi być idealnie zgodny z projektem.
Chłodziwo podczas szlifowania CNC jest wprowadzane pod wysokim ciśnieniem, co sprawia, że maszyna może pracować w bardzo szybkim tempie.